Nezařazené

Ověření výroční zprávy a účetní závěrky 2016

By 6. 7. 2016 No Comments

Novinka v rámci novely zákona o účetnictví a dalších zákonů č. 221/2015 Sb. se dotknou veškerých auditů, které nebyly dokončeny před prvním lednem 2016, tj. v praxi již veškerých auditorských zpráv za účetní období roku 2015 V důsledku přijatých změn již není možné rozdělit zprávu auditora na ověření samotné účetní závěrky a na následný “dodatek” s ověřením výroční zprávy.

Popsaná praxe přitom byla v minulosti velice rozšířená a nutno dodat, že podle našich zkušeností k tomu existovaly i nezpochybnitelné praktické důvody: řada účetních jednotek potřebujeme mít z nejrůznějších důvodů ověřenou účetní závěrku co možná nejdříve – ať již se jedná o požadavek skupinového auditora, financujících bank, či požadavky akcionářů apod.
Naproti tomu výroční zpráva a její zveřejnění je pro ně pouhým formálním naplněním povinností, které jsou jim uloženy především zákonem o účetnictví, či zákonem o veřejných rejstřících. V takovém případě bylo nanejvýš praktické, soustředit energii na uzavření účetních knih a ověření účetní závěrky, zatímco výroční zpráva mohla být zkompletována (a auditorem ověřena) až dodatečně. Protože nemalé množství obchodních korporací výroční zprávu nepoužívá k praktické prezentaci dosažených výsledků (nejedná se například o subjekty veřejného zájmu).

Od roku 2016 nastávají změny ve zveřejňování výročný zprávy a účetní závěrky!

V důsledku přijaté novyely budou muset účetní jednotky auditorovi včas ještě před vydáním zprávy auditora zpřístupnit výroční zprávu.Auditor musí výroční zprávu obdržet dostatečně včas, aby se mohl (podle novely) vyjádřit k souladu výroční zprávy a účetní závěrky, k souladu informací uvedených ve výroční zprávě a svých znalostí o účetní jednotce, k souladu výroční zprávy s příslušnými právními předpisy a k tomu, zda výroční zpráva neobsahuje nesprávnosti jiného charakteru.

Proto bychom rádi upozornili na to, že je nutné s tímto počítat a přizpůsobit tak harmonogram sestavení účetní závěrky a vyhotovení výročný právy tak, aby auditor mohl vydat zprávu auditora v požadovaném termínu. V případě, že auditor nebude mít výroční zprávu k dispozici již během ověřování účetní závěrky a nebude tedy schopen vyjádřit se v rámci jedné zprávy současně k účetní závěrce i k souladu výroční zprávy a účetní závěrky, bude nucen přistoupit k modifikaci zprávy auditora z důvodu omezení rozsahu. Závěrem upozorňujeme, že tato nová úprava se týká zejména obchodních společností s povinným auditem!