Sleva na dani za EET nebude pro každého

0 comments

Pro koho je určena sleva na dani za EET (elektronická evidence tržeb)

Ať už vám vedení účetnictví a daní prování účetní firma nebo si účetnictví vedete sami, měli byste vědět, kdy si můžete uplatnit slevu na dani za pořízení a provoz EET.
Z informací Finanční správy vyplývá, že sleva na dani v plné výši na pořízení a provoz EET budou moci uplatnit jen někteří podnikatelé.

Podle informací finanční správy by mělo platit, že „Podnikatel (fyzická osoba) si může odečíst slevu za rok, ve kterém poprvé zaevidoval tržbu, která podléhá dle zákona evidenci tržeb. Tato mimořádná sleva na dani z příjmu by měla činit 5 000 Kč , nejvýše však do částky kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka.

Přesný postup zatím nebyl zveřejněn, předpokládáme však, že se bude postupovat tak, že se od výsledné hodnoty daně ze samostatné činnosti odečte částka slevy; její hodnota ovšem nesmí přesáhnout rozdíl mezí vypočtenou daní z příjmu (která činí 15% ze základu daně) a základní slevou na poplatníka, což je (letos) 24 840 korun.

Finanční správa zatím nezveřejnila přesný výpočet. Ale předpokládáme tedy, že pokud daň bude činit např. 26 000 Kč, nelze uplatnit slevu vyšší než 1 160 Kč ( 26 000 – 24840 = 1160). Nelze tudíž jít do mínusu a nárokovat si zbytek možné částky k uplatnění. Z výše uvedeného plyne, že nárokovat si plnou částku mohou jen podnikatelé s vyšší daní. Vše se navíc vztahuje pouze na fyzické osoby.

Nevíte si rady jak na daňové přiznání? Jsme účetní firma a auditorská společnost s více jak 20 lety zkušeností. Rádi Vám poradíme.

Share This:
English